فیزیوتراپی بعد از شکستگی ارنج

شکستگی ارنج

آنچه در این مطلب می‌خوانید

فیزیوتراپی برای آرنج شکسته می تواند به شما در بازگرداندن محدوده حرکت ، قدرت و کاربرد کلی عملکرد بازو کمک کند. شکستگی آرنج می تواند یک آسیب دردناک باشد. شکستگی آرنج می تواند منجر به کاهش تحرک در بازو ، شانه یا مچ شود. شکستگی آرنج همچنین می تواند توانایی شما در کار ، انجام کارهای خانگی یا شرکت در فعالیت های تفریحی را محدود کند.
فیزیوتراپی با هدف بازگرداندن تحرک و قدرت مفصل و همچنین دامنه حرکت شما انجام می شود تا بتوانید به فعالیت عادی یا تقریباً عادی برگردید.

علائم شکستگی ارنج

علائم متداول شکستگی ارنج شامل موارد زیر است:

1)درد در آرنج ، بازوی فوقانی یا ساعد
2)تورم در اطراف آرنج
3)کبودی یا تغییر رنگ در اطراف آرنج
4) از دست دادن حرکت در اطراف آرنج یا ساعد

اگر حدس می‌زنید که دچار شکستگی آرنج شده‌اید، باید سریعا ً به پزشک مراجعه نمایید . عدم مراجعه به پزشک خود یا بخش اورژانس محلی ممکن است باعث آسیب دائمی و یا از دست دادن عملکرد دست شما شود .

علل شکستگی ارنج

آرنج مفصل است که استخوان بازو در استخوانهای ساعد (شعاع و اولنا) قرار می گیرد. انتهای استخوانی اولنا فرایند اولکرانون نامیده می شود. این استخوانی است که هنگام خم کردن آرنج خود روی یک میز احساس می کنید. استخوان های آرنج توسط رباط ها در قسمت داخلی و خارجی بازوی شما به یکدیگر وصل می شوند.

ممکن است واضح به نظر برسد، اما شایع‌ترین علت شکستگی آرنج، آسیب دیدگی به بازوی شما در نزدیکی آرنج است. این می‌تواند به خاطر افتادن به بازو یا جراحات مربوط به ورزش باشد.

آسیب معمولا ً به طور ناگهانی رخ می‌دهد، اغلب ناشی از ضربه ناگهانی که شکستگی گردن شعاعی ( که در بالای استخوان ساعد کوچک‌تر قرار دارد ) ، استخوان بازو ( قسمت پایین استخوان بازوی فوقانی ) ، و یا olecranon ( توپ مفصل آرنج ) ، شکستگی مرکب نیز می‌تواند رخ دهد .

شکستگی با در رفتگی به خصوص مشکل ساز است و در طولانی مدت باعث درد و سفتی می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از افراد (رشد استخوان) و اختلال در مفصل ایجاد می کنند

تشخیص یک اشعه ایکس برای تشخیص شکستگی بازو مورد استفاده قرار می‌گیرد . اشعه ایکس می‌تواند محل قرارگیری استخوان را نشان دهد و می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا بهترین راه برای رفع ضربه آرنج شما را تعیین کند. گاهی اوقات، نوعی اشعه ایکس شناخته‌شده به عنوان پرتونگاری محاسبه‌شده ( CT ) می‌تواند با ایجاد تصاویر مقطعی از مفصل در طول آسیب مورد استفاده قرار گیرد.

درمان پس از تشخیص شکستگی ارنج, باعث کاهش شکستگی می‌شود . این فرایندی است که در آن استخوان‌های آرنج شما در موقعیت صحیح قرار می‌گیرند تا بهبودی مطلوب رخ دهد. درمان آرنج شکسته می‌تواند به صورت دستی انجام شود .

اگر شکستگی شدید باشد, جراح می‌تواند یک درمان باز را پیشنهاد کند. این شامل برش برای دستیابی مجدد استخوان‌ها، به دنبال قرار دادن پیچ‌ها، صفحات یا سیم‌ها برای نگه داشتن استخوان‌ها در موقعیت صحیح است.

خواندن مطلب درمان آسیب‌ تاندون های خارجی ارنج با استفاده از فیزیوتراپی نیز پیشنهاد می‌شود.

درمان شکستگی ارنج با فیزیوتراپی

درمان فیزیکی

یک مشکل عمده در شکستگی ارنج، دردی است که دامنه حرکتی را  سخت می‌کند . گاهی این درد بعد از التیام استخوان شکسته‌ است . بنابراین , پزشک شما ممکن است کمی بعد از جراحت شروع به درمان فیزیکی کند تا به شما کمک کند حرکت اولیه خود را به آرنج بهبود دهید .

درمان فیزیکی شما ممکن است به شما کمک کند که استفاده عادی از آرنج و بازوی خود را به دست آورید. و ممکن است از درمان‌های فیزیکی مختلف و روش‌های مختلف برای کمک به شما برای بازگشت سریع به فعالیت‌های نرمال استفاده کند. برخی از نقص‌هایی که ممکن است در درمان فیزیکی کار کنید شامل موارد زیر است:

گستره حرکت

یکی از اهداف اصلی درمان فیزیکی بعد از شکستگی بازو، بازیابی گستره طبیعی حرکت (حافظه) تا آرنج است. آرنج یک مفصل پیچیده است که به شما این امکان را می‌دهد که دست خود را خم کنید یا دست تان را بر روی آن بچرخانید. بازیابی کامل آرنج و ساعد دست، برای به دست آوردن استفاده عادی از بازوی خود، بسیار حائز اهمیت است.

به عنوان یک قاعده، معرفی اولیه درمان تنها به نتایج بهتر اما سریع‌تر دست می‌یابد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ از دانشگاه راچستر نشان داد که حتی افراد مسن که به زودی پس از تثبیت نیاز به ۶ روز درمان را شروع کردند در مقابل ۱۷ روز برای کسانی که تاخیر داشتند شروع به فعالیت کردند.

بعد از شکستگی بازو، درد و تورم در بازو ممکن است شما را از استفاده از بازو باز دارد. همچنین ممکن است لازم باشد که بازوی خود را در یک نشیمنگاه نرم بپوشید و در نتیجه استفاده از آرنج، مچ و دست‌تان را محدود کنید.

اگر یک ORIF برای کاهش شکستگی بازو داشته باشید، ماهیچه دور برش جراحی ممکن است نیاز به زمان التیام پیدا کند. این دوره of ممکن است باعث از دست رفتن قدرت در اطراف آرنج، شانه، مچ و دست شود.

تمرینات مقاوم سازی پس از شکستگی ارنج

درمان فیزیکی شما می‌تواند تمرینات مقاوم‌سازی برای شانه و آرنج شما را به شما آموزش دهد. و همچنین می‌تواند تمرین‌هایی را برای کمک به بهبود کمر و قدرت دستی تجویز کند که می‌تواند به شما کمک کند که استفاده عادی از بازوی خود را به دست آورید.

اگر یک گردن‌بند به گردن داشته باشید، مشاور فیزیکی تان هم می‌تواند به شما روش مناسب برای پوشیدن باند را یاد دهد و می‌تواند اطمینان حاصل کند که مناسب آن است. او همچنین می‌تواند تمرین‌هایی برای دست شما را تجویز کند تا مطمئن شوید که قدرت کنترل شما به سطوح قبل از آسیب شما باز می‌گردد.

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است، آموزش‌ها و مطالب زیر نیز به شما پیشنهاد می‌شوند:

صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

novinteb_physiotherapy

کانال تلگرام کلینیک نوین طب را دنبال کنید

novinteb_physiotherapy@

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *